Mikäli viesti ei näy kunnolla, voit katsoa sen myös tästä »

Joulu maistuu saaristolaisleivälle, suklaalle ja pipareille

Joulun tuoksu ja tunnelma alkaa hiljalleen hiipiä kotiin ja sydämiin. Vältä kiire ja valmista osa jouluherkuista sekä joulun ruokalahjoista jo etukäteen! Maukkaat itse tehdyt saaristolaisleivät säilyvät pakastimessa ja ovat ihana lahja taikka jouluinen tuliainen. Saaristolaisleivästä valmistuu myös helposti kalaisia alkupalaleipiä joulupöytään tai naposteltavia illanistujaisiin. Itse tehdystä, rukiisesta ja mausteisesta piparkakkutaikinasta syntyy suussa sulavia pipareita, ja mehevät suklaiset kuppikakut hurmaavat näyttävyydellään.
Makeat saaristolaisleivät
(3 kpl)

Vinkki: kääri valmis leipä tiiviisti puhtaaseen keittiöpyyhkeeseen ja solmi paketti luonnonnarulla. Anna lahjaksi!

1 l omenatäysmehua
1 dl kylmäpuristettua Virgino-rypsiöljyä
3 dl ruisjauhoja
3 dl ruisleseitä
3 dl maltaita (Tuoppi)
2 palaa hiivaa (100 g)
3 dl siirappia
1 rkl hienoa merisuolaa
1,2 l vehnäjauhoja
Lämmitä mehu kädenlämpöiseksi. Liuota joukkoon hiiva, merisuola, siirappi ja öljy. Lisää kuivat aineet, sekoita taikina tasaiseksi. Peitä kulho liinalla ja anna kohota vedottomassa paikassa 1,5 tuntia. Voitele kolme pitkää leipävuoka öljyllä ja jauhota leseillä. Kaada taikina vuokiin. Paista uunin alatasolla 175 asteessa 1,5 tuntia. Kumoa valmis leipä vuoasta ja kääri leivinliinaan.

Mausteiset piparkakut

Parhaat piparit syntyvät itse tehdystä taikinasta, jossa on mukana ruisjauhoja ja reilusti jouluisia mausteita. Piparkakkutaikina kannattaa tehdä edellisenä päivänä jääkaappiin odottamaan, siten siihen tulee paras rakenne ja täyteläinen maku. Vinkki: ota hauskalla muotilla pipareita, paista ja sido pino pipareita kauniilla nauhalla pieneksi lahjaksi tai viemiseksi.

Katso piparkakkujen resepti Virginon sivuilta »

Jouluiset alkupalaleivät

Illanistujaisiin, aterian alkupalaksi joulupöytään taikka uudenvuoden illan tarjottavaksi syntyvät kalaisat voileivät joko itse tehdystä tai valmiina ostetusta saaristolaisleivästä. Saat leivistä hauskan näköisiä, kun otat viipaleista kuvioita piparimuoteilla. Kylmäsavu- tai graavikalalla, mädillä, salaatilla ja tillillä koristelluista leivistä on helppo tehdä kauniita ja houkuttelevia.

Katso alkupalaleipien ohje Virginon reseptipankista »

Muhkean suklaiset kuppikakut

Suklaatähdillä koristellut, mehevät suklaamuffinssit sopivat niin pikkujouluihin, joulun kahvipöytään kuin uuteen vuoteenkin. Kuppikakuista saa helposti näyttävää tarjottavaa – sekä taikina että kuorrutus valmistuvat sekoittamalla aineet keskenään.

Katso ohje täältä »