Raikkaat ruokaisat salaatit ovat ihania kesäruokia. Samalla tulee kuin huomaamatta syötyä vaikka se puoli kiloa kasviksia, jonka ravitsemussuositukset neuvovat meitä nauttimaan päivittäin.
Ainesmäärät eivät ole salaateissa tarkkoja – niitä voi säätää maun mukaan, jättää jotain pois ja ottaa mukaan jotain lisää. Salaatissa on hyvä olla mukana proteiinia sekä hyviä rasvoja – tässä ohjeessa niitä on kikherneiden sekä kylmäpuristetun rypsiöljyn muodossa.
Toscanalainen salaatti syntyy helposti, kun siihen käyttää osittain säilykkeitä. Paprikoita ei ole pakko paahtaa öljyssä, mutta se tekee salaatista maukkaampaa. Paprikat voi paahtaa grillissä, uunissa, pannulla tai vaikka air fryerissä, maun vuoksi niihin kannattaa ennen paahtamista sipaista öljyä.
Toscanalainen artisokkasalaatti yrttikastikkeella
1 prk artisokansydämiä (säilyke, noin 200 g)
1 prk kikherneitä (säilyke, noin 200 g)
2 eriväristä paprikaa
200 g eri värisiä minitomaatteja
½ punasipuli
½ dl oliiveja
Yrttikastike:
1 rkl silputtua tuoretta persiljaa
1 rkl silputtua tuoretta oreganoa
1 rkl silputtua tuoretta basilikaa
3 rkl kylmäpuristettua Virgino-rypsiöljyä
1 limen mehu
1 rkl juoksevaa hunajaa
1 pieneksi silputtu valkosipulin kynsi
ripaus suolaa ja rouhittua mustapippuria
Valuta artisokansydämet, kikherneet ja oliivit. Leikkaa artisokansydämet lohkoiksi.
Halkaise paprikat, poista kannat ja siemenkodat. Leikkaa paprikat suikaleiksi, sipaise niille öljyä ja paahda hetki pannulla, uunissa tai grillissä.
Kuori punasipuli, halkaise ja leikkaa sen jälkeen ohuiksi viipaleiksi.
Jos minitomaatit ovat isokokoisia, puolita ne.
Sekoita salaattiainekset kulhossa. Sekoita kastike ja valuta salaatille. Koristele tuoreilla yrteillä.